Ankara

Ankara'da meşhur yerler ve turistik mekanlar

Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını içeren komplekstir. Emin Onat ile Orhan Arda’nın tasarımı olan Anıtkabir’in 1944’te başlanan inşası 1953’te tamamlanmıştır.

5/5

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir kale. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö. 5. yüzyıl başında Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında kalenin var olduğu bilinmektedir.

5/5

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında Tuna nehri kıyısında yer alan kale. Macaristan ve Osmanlı tarihinde büyük bir önem taşır.

5/5

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı ya da 15 Temmuz Kızılay Millî İrade Meydanı, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın merkezindeki kent meydanı. Doğudan Ziya Gökalp Caddesi, batıdan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, kuzey-güney ekseninde ise Atatürk Bulvarı yollarının kesişimindedir.

5/5

Eymir Gölü

Eymir Gölü, Ankara il sınırları içinde yer alan bir göldür. Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne aittir. ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımları çalışma alanıdır; göl kenarında takımlara ait kayıkhane vardır. Göl kendine has bir fauna ve floraya sahiptir. “Eymir” adı adeta ODTÜ ile özdeşleşmiştir.

5/5