Muğla

Muğla'da meşhur yerler ve turistik mekanlar

Bodrum

Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum’un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye’de değil, dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Nüfus açısından il genelinde Menteşe ve Fethiye’yi geçerek en büyük ilçe unvanına sahip olmuştur.

5/5

Dalaman Çayı

Dalaman çayı, Gölhisar ilçesinin güneyindeki Yeşilgöl dağlarından doğar, Çameli, Acıpayam, Ortaca ve Dalaman ilçe sınırlarını çizerek, Akdeniz’e dökülür. Dalaman çayı tamamen Akdeniz bölgesindedir. Akdeniz ve Ege bölgeleri sınırını Dalaman Çayı’nın hemen kuzeyinde bulunan Bozdağlar oluşturur.

5/5

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi, Marmaris’in Selimiye ilçesinin Turgut Köyü’nde yer almaktadır. Adını içinde bulunduğu köyden almıştır. Marmaris’ten Kızkumu Plajı’na ya da Datça’ya doğru giderken yolunuzun üstünde kalan anayoldan sadece 500 metre içeride bulunan bir şelaledir 

5/5

Azmak Nehri

Azmak Muğla İli Ula ilçesinde Akyaka köyü yakınlarında Gökova Körfezine dökülen bir akarsudur. Azmağa, Kadın Azmağı veya Akyaka Azmağı gibi adlar da verilir.

5/5

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, sadece Ölüdeniz’in değil, Türkiye‘nin de en sıra dışı coğrafyalarından biri. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Uzunyurt Mahallesinde yer alan, 350 metrelik sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi, ismini barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden ve özellikle de Kaplan kelebeğinden alıyor.

5/5

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir

5/5