Edirne

Edirne'de Meşhur Yerler

Enez Kalesi

Antik Çağ’da Akropol denilen yüksek bir tepede olan Enez Kalesi, Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapılmıştır. Kalenin yapım tarihi kesin olmamakla birlikte, duvarlarındaki devşirme yapı malzemeleri Bizans öncesi yapıldığına işaret etmektedir.

5/5

Hıdırlık Tabyası

Balkan Harbi sırasında Edirne’nin savunması için önemli bir rol oynayan Hıdırlık Tabyası da Edirne’de görmeniz gereken yerlerden biri. Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın karargahı olan tabya, yakın tarih meraklıları tarafından büyük ilgi görüyor.

5/5

Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne merkezinde yer alan Rüstempaşa Kervansarayı, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Rüstempaşa tarafından Osmanlı mimarisinin ustası Mimar Sinan’a yaptırılan kervansarayın içerisinde, dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar bulunuyor. 

5/5

Sweti George Bulgar Kilisesi

Edirne’nin Kıyık mevkiinde yer alan Sweti George Bulgar Kilisesi’nin 1880 yılında yaptırıldığı biliniyor. Daha önce burada bulunan bir kilisenin bazı tablolarına ev sahipliği yapan kilise, halk arasında Bulgar Kilisesi olarak biliniyor. Günümüzde de ibadete açık olan kilise, sabah 10.00 itibariyle ziyarete açılıyor.

5/5

Meriç Köprüsü

Abdülmecit tarafından yaptırılan Meriç (Mecidiye) Köprüsü; Edirne-Karağaç yolunda Meriç Nehri üzerinde yer alıyor. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri bulunuyor. Ortasında mermerden bir yazıt köşkü olan köprü, Edirne’nin sembollerinden biri olmasının yanı sıra Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprü örneklerinden de biri.

5/5