Çanakkale

Çanakkale'de meşhur yerler ve turistik mekanlar

Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi

Şehitler Abidesi Müzesi 1971 yılında hizmete açılan müzede Çanakkale Savaşlarını gösteren krokiler, fotoğraflar, çeşitli kaplar ve savaş malzemelerinin ve kemiklere saplanmış mermi ve şarapnel parçaları ve mermi çekirdeklerinin havada birbirleri ile çarpışmalarıyla meydana gelen ilginç şekillerin vb.eserlein , sergilendiği müze Şehitler Abidesi’nin altındaki salonda hizmet vermektedir.

5/5

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, yani “denizin kilidi kalesi”, 1452 yılında Çanakkale Boğazı’nın Avrupa kıyısına inşa edilen kaledir. 

5/5

Truva Antik Kenti

Truva, Kaz Dağı eteklerinde tarihî bir kenttir. Çanakkale il sınırları içinde, günümüzde Hisarlık olarak adlandırılan arkeolojik bölgede yer alır. Çanakkale Boğazı’nın güneybatı ağzının hemen güneyinde ve Kaz Dağı’nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

5/5

Troya Müzesi

Troya Müzesi, Türkiye’nin Çanakkale ilinde Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesidir. Çanakkale, neolitik çağdan tarihi çağların başlangıcına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. 

5/5

Çanakkale Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı, Çanakkale’de bulunan kapalı çarşı. 1890 senesinde şehrin Musevi cemaatinin ileri gelenlerinden Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. Kapı kitabesinin üzerinde Osmanlıca ve İbrani Harfli Ladino iki yazı bulunmaktadır.

5/5

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale ilinin Merkez ilçesinde, feribot iskelesinin yakınında bulunan saat kulesi. Vitalis Gaptiorele’nin finansmanıyla Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından 1896’da yaptırılmıştır. Kule 20 metre yüksekliğinde olup beş katlıdır.

5/5