Trabzon

Trabzon'da meşhur yerler ve turistik mekanlar

Uzungöl

Uzungöl, Türkiye’nin Trabzon ilinde yer alan bir heyelan set gölüdür. Çaykara ilçesinin Uzungöl Mahallesi’nde bulunur. Yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Uzunluğu 1.000 m, genişliği 500 m, alanı 500.000 ha olan gölün en derin yeri 15 m’dir. 2004 yılında DSİ’nin gölde gerçekleştirdiği rusubat temizliği sonucunda göl alanı %67 büyümüştür.Uzungöl, 3 Ekim 1989’da ilan edilen Uzungöl Tabiat Parkı’nın bir parçasıdır.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Meryem Ana Deresi’nin batı yamaçlarında yer alan, Kara tepesinin üzerinde ve deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte konumlanmış Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir. 

5/5

Boztepe

Boztepe veya Minthrion Dağı, Türkiye’de Trabzon yakınlarındaki bir tepedir. Trabzon şehir merkezinin 3 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Değirmendere Vadisi Boztepe’nin doğusunda yer alır. Kaymaklı Mahallesi, Boztepe tepesinin çoğunu kaplar. Bölge eski zamanlardan beri dini açıdan önemli olmuştur.

5/5

Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır. Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923’ten sonra hazineye kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte konuk edilmiştir.

5/5

Ayasofya Müzesi

Ayasofya ya da resmî adıyla Ayasofya Camii, Trabzon’un Fatih Mahallesi’nde bulunan bir cami, eski kilise ve müze. 1250 senesinde Ortodoks kilisesi olarak inşa edilen Bizans yapısı, 28 Haziran 2013 Cuma günü vakit namazının kılınmasıyla, 49 yıl sonra yeniden Müslümanların ibadetine açılmıştır.

5/5