İzmir

İzmir'de gezilecek yerler ve turistik mekanlar

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, İzmir’de Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901’de inşa edilmiş tarihî saat kulesidir.

5/5

Efes Antik Kenti

Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısında yer alan antik bir Luvi şehriydi. Şehir Anadolu’da Yunan sömürgeciliğinin başlamasıyla birlikte İyonya ve daha sonra Roma dönemlerinde de önemini korumuştur. Kuruluşu Cilalı Taş Devri’ne yani MÖ 6000 yıllarına dayanır.

5/5

Kadifekale

İzmir merkezde körfeze hâkim bir noktada kurulmuş olan Kadifekale M.Ö. 3’üncü yüzyılda Büyük İskender’in talimatı ile generallerinden Lysimachos tarafından inşa edilmiştir. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale 6 kilometrelik bir alan üzerinde yer almaktadır. Doğu ve Güney duvarları tamamen yıkılmış olan kalenin kuzey ve doğu duvarları ile beş kulesi ayakta kalmıştır.

5/5

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze. 1927 yılında Aya Vukla Kilisesi’nde ziyarete açılan müze, 1984’ten beri Konak’ta Bahribaba Parkı içindeki modern müze binasında hizmet verir.

5/5

İzmir Atatürk Evi Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi, Türkiye’nin İzmir şehrinde yer alan bir müzedir. 1941’de açılan müzede Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyaları sergilenmektedir. 

5/5