Denizli

Denizli’de Meşhur ve Turistlik Yerler

Pamukkale

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat minerallerin teraslarını, travertenlerini kapsamaktadır.

5/5

Karahayıt

Kırmızı-yeşil-sarı tonlarında rengârenk bir görünümü olan termal su kaynakları nedeniyle turistik cazibe merkezidir. Kırmızı su kaynağının içerdiği demir iyonu nedeniyle meydana gelen kırmızı renkli travertenler, Karahayıt’taki yapıların peyzajında sıklıkla kullanılmış ve mahallenin önemli bir özelliği olmuştur.

Kleopatra Havuzu

Bir efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın buraya geldiği iddaa ediliyor. Bu havuz kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma,  deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına gelmektedir.      Ayrıca havuz suyunun içildiğinde de mide spazmını önlediği görülmüştür. 

Salda Gölü

 Göller Yöresi içinde, dışa akışı olmayan kapalı havzalı yapıdadır. Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin 3. en derin gölüdür. Gölde oluşan hidromanyezit minerali “biyolojik mineralizasyon” un en güzel ve güncel örneklerinden biridir.